Östhammar:
Franskt besök i Forsmark. Det planerade slutförvaret av använt kärnbränsle i Forsmark väcker intresse internationellt. Anläggningen har i veckan haft besök både av en minister från Nederländerna och av en fransk delegation från kommunen Soulaines-Dhuys, där man planerar att bygga ett slutförvar. I Soulaines-Dhuys är man dock i ett tidigt skede av beslutsprocessen och just frågan om dialog med medborgarna är något som särskilt intresserade den franska delegationen. SKB och andra aktörer har i beslutsprocessen om platsen av ett slutförvar haft en så stor öppenhet som möjligt till medborgarna, med bland annat samrådsmöten och besök till Forsmarks anläggningar. Därför är den franska delegationen här för att se och lära, enligt Cérald Ouzounian, informationschef i Soulaines-Dhuys. (unt.se 2010-06-03)
Innovativ testmiljö Uppsalatema på världsutställning. Den 10 och 12 juni deltar Uppsala kommun, Uppsala universitet och Regionförbundet Uppsala län på världsutställningen i Shanghai. Uppsala, med Ångströmlaboratoriet, som är världsledande på energiforskning, kommer att presenteras som en innovativ miljö för test av ny energiteknik för hållbar utveckling. SKB, Regionförbundet och Östhammars kommun kommer ur sina respektive perspektiv belysa hur byggandet av slutförvar av kärnbränsle kräver en öppen dialog och respekt för berörda parter för att lyckas. (unt.se 2010-06-04)
Oskarshamn:
På plats i det nya mervärdeskontoret. SKB Näringslivsutveckling har nu flyttat in i sitt kontor i Oskarshamn. SKB satsar 300 miljoner kronor fram till år 2015 på utveckling i Oskarshamn som en följd av att Forsmark valts som plats för slutförvaring av använt kärnbränsle. På plats i det nya kontoret är Spiros Toulikas som ska jobba med inriktning mot affärsutveckling i Oskarshamns kommun. ”Vi går i borgen för företag som vill satsa på projekt utöver den ordinarie driften och på det sättet blir det gynnsammare att låna pengar av bankerna”, berättar han. Några projekt har redan fått pengar av SKB Näringsutveckling och satsningen på en ny färjeterminal i Oskarshamn börjar att ta form, en satsning på 150 miljoner kronor. (Nyheterna, 2010-06-03)
Samarbete kring forskning ska utökas. Ett trettiotal forskare från Linnéuniversitetet har besökt SKB:s underjordiska berglaboratorium i Äspö med syfte att kunna hitta fler samarbeten för projekt, forskningsprogram och utbildningsinsatser. ”Vi vill ställa upp med resurser och service till Linnéuniversitetet och andra universitet. På det sättet får vi en bredare forskning och ett större kontaktnät”, säger Mats Olsson, chef för Äspölaboratoriet. Enligt Linnéuniversitetets rektor, Stephen Hwang, finns möjligheter till forskning inom en rad områden på anläggningen, allt från naturvetenskap till humaniora. (Nyheterna, 2010-06-04)
Krearum hoppas kunna skapa kreativa möten. Krearum i Oskarshamn, det första projektet som finansieras av mervärdesavtalet, vill skapa inspirerande möten mellan skola och näringsliv. I projektet vill man öka barnens referensramar kring vilka yrken som finns och få fler att intressera sig för teknik, naturvetenskap och entreprenörskap. Krearum är tänkt att fungera som en länk mellan näringsliv och skola. Projektet finansieras av SKB som satsar 2,65 miljoner kronor under tre år. ”Det är väl investerade pengar. Krearum är lika värdefullt för oss som för kommunen”, säger SKB:s platschef Olle Zellman. (Oskarshamns-Tidningen, 2010-06-05)
Övrigt om kärnavfall:
Uranet kan räcka länge. Enligt kärnkraftsmotståndarna räcker uranet i ungefär 50 år till. Om den nya forskningen på fjärde generationens kärnkraft leder fram till att nästan all energi kan utvinnas kommer uranet att räcka mycket längre än så. Med den nya tekniken kommer dessutom kärnavfallet att kunna återanvändas och den strålningsmängd som därefter blir kvar är liten, skriver Bo Bergman i en insändare. (Eskilstuna-Kuriren, 2010-06-04)
Förundersökning om ryskt kärnavfall. Uppdrag Granskning avslöjade i ett program i februari att rysk militär misstänks ha dumpat kemiska stridsmedel och radioaktivt avfall i Östersjön utanför Gotland under början av 1990-talet. En förundersökning om den påstådda dumpningen har nu inletts. (TT, 2010-06-09)
Skippa pratet om sol och vind. Maria Wetterstrands energipolitik gör att vårt land blir frånåkt av andra länder. Kärnkraft av generation fyra ställer alla tidigare begrepp om denna form av energi på huvudet. Till exempel kan det kärnkraftsavfall vi nu har återanvändas flera gånger om och lagringstiden blir sedan några hundra år, skriver Sten Mühling i en insändare. (Borås Tidning, 2010-06-09)
Bristen på olja är värsta problemet. Det största energiproblemet som världen måste hantera är brist på olja. Sverige bör satsa på både vindkraft, kärnkraft, biobränslen och sparande. När det gäller hantering av kärnkraftsavfallet, så har mellanlagring av avfallet skett i Oskarshamn sedan 1980-talet. Varför inte fortsätta med detta i stället för att deponera avfallet i berggrunden för all framtid? Avfallet kanske kan användas som nytt bränsle i framtida typer av kärnkraft, skriver Kenneth Walve på debattsidan. (Dagen, 2010-06-09)
Utgivare: Retriever/Yomando