Säkerhetsanalyserna baserar sig på data om kapseln, bentonitbufferten och berget. Vi utgår också från en bestämd mängd använt kärnbränsle och anpassade utformningar av förvaret på respektive plats. Med hjälp av säkerhetsanalyserna får vi reda på vilka faktorer som påverkar säkerheten mest. Vi ser också var eventuella kunskapsluckor finns. Det hjälper oss att fokusera på rätt saker vid forskning och teknikutveckling.
Arbetet med analyser pågår hela tiden
SKB sammanställer nya säkerhetsanalyser i takt med att ny kunskap kommer fram och särskilt inför viktiga beslut och ansökningar. SKB:s senaste säkerhetsanalys kallas SR-Can och publicerades i november 2006. Nästa säkerhetsanalys, SR-Site, kommer 2010. Den kommer att ingå i ansökan för slutförvaret och bygga på data från platsunder-sökningen i Forsmark och projekteringen av förvaret där.
Alla våra säkerhetsanalyser granskas av myndigheter och internationella experter. Deras synpunkter tas tillvara och vägs in varje gång vi gör en ny analys.